Статті
Меню сайту
Форма входу
Рубрики
Привітання до свят [15]
Святкуємо [79]
Офіційно [408]
Вісті з державної адміністрації [50]
Районна рада інформує [49]
Управління Пенсійного фонду інформує [25]
Районний центр зайнятості інформує [30]
З прокуратури району [44]
Міліцейський кур'єр [48]
Соціальний захист [90]
Повідомлення з РАЕС [44]
Абетка здоров'я [59]
Материнка [125]
Криниченька [38]
Добрий господар [49]
Молодіжна палітра [50]
Спорт [105]
Люди рідного краю [200]
Село і Люди [29]
Інтерв'ю до ювілею [4]
З редакційної пошти [72]
Творчість наших читачів [75]
На суботній добривечір [124]
Оголошення та реклама [21]
Пошук
Наше опитування
Як Вам наш сайт?
Всього відповідей: 206
Погода
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Вітаю Вас, novadoba · RSS 29.03.2024, 11:32

Головна » Статті » Криниченька

Півторавікова липа

Неподалік Новорудської сільської ради на обійсті Хіонії Бідун (якій, до речі 1 грудня виповнилось 89 років) росте півторавікова могутня липа. Вона помітно вивищується над іншими деревами і є найвищим в селі і в навколишніх лісах деревом, висота якого понад 30 м, діаметр - 1,2 м, щороку рясно цвіте, розносячи довкруж ніжні духмяні пахощі. Дерево має хороші умови росту - на краю пониження, де до початку меліоративних робіт навесні було невеличке озерце, в якому тоді ще молода господиня прала одяг.
Старожили згадують, що перед початком другої світової війни, ще за Польщі, на липі гніздилися бузьки і на якесь свято всі спостерігали, як між ними зчинилася бійка, і вже насиджені яйця були викинуті з гнізда. Люди дивилися на те все і подейкували, що мабуть, то на війну. Так воно й сталося.
Вже тоді, і скільки пам’ятає баба Хіонія, липа була великим деревом. Її турбує, що липа може колись впасти на хлів, а може, не приведи Господи, й до хати досягнути, Зверталася в сільську раду з проханням прибрати старе дерево. Якось заїжджі люди пропонували купити дерево, але згодом передумали, бо невідомо, здорове воно всередині чи трухляве. Голова сільради порадив старій жінці не чіпати липу, бо користь від ростучого дерева набагато переважує можливі загрози. Адже відомо, що липа - найкращий медонос, має лікарське і декоративне значення. Як свідчать наукові джерела, з такої липи бджоли можуть зібрати до 20 кг меду. Зовнішніх ознак всихання чи ослаблення дерева немає, воно ще поступово набирає росту у висоту.
Відомо, що деревина липи легка, м’яка, добре ріжеться ножем, не тріскається, не коробиться, не всихає і відрізняється чистотою та однорідністю. При розпарюванні липа стає дуже м’якою, а після висихання стає міцною.
Липа вважається особливим оберегом. Кажуть, що в липу не б'є блискавка і можна не боятися ховатися під нею під час грози. Листям липи прикрашають хати на Трійцю.
Зважаючи на поважний вік, богатирські розміри, естетичне і пізнавальне значення, цю липу можна вважати унікальною. Вона цілком заслуговує бути віднесеною до пам’ятки природи місцевого значення.
Категорія: Криниченька | Додав: novadoba (08.12.2015) | Автор: Володимир Більчик
Переглядів: 408 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Copyright "Новадоба"" © 2013
Зробити безкоштовний сайт з uCoz