Статті
Меню сайту
Форма входу
Рубрики
Привітання до свят [15]
Святкуємо [79]
Офіційно [408]
Вісті з державної адміністрації [50]
Районна рада інформує [49]
Управління Пенсійного фонду інформує [25]
Районний центр зайнятості інформує [30]
З прокуратури району [44]
Міліцейський кур'єр [48]
Соціальний захист [90]
Повідомлення з РАЕС [44]
Абетка здоров'я [59]
Материнка [125]
Криниченька [38]
Добрий господар [49]
Молодіжна палітра [50]
Спорт [105]
Люди рідного краю [200]
Село і Люди [29]
Інтерв'ю до ювілею [4]
З редакційної пошти [72]
Творчість наших читачів [75]
На суботній добривечір [124]
Оголошення та реклама [21]
Пошук
Наше опитування
Як Вам наш сайт?
Всього відповідей: 206
Погода
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Вітаю Вас, novadoba · RSS 29.03.2024, 17:57

Головна » Статті » Офіційно

Лауреат Нобелівської премії

Світлана Алексієвич – білоруська російськомовна письменниця з українським корінням стала лауреатом Нобелівської премії в жанрі літератури 2015 року.
Нобелівський рух як видатний феномен людської геніальності розвивається й благодійно впливає на суспільство уже понад століття. Перша церемонія вручення Нобелівської премії відбулася 10 грудня 1901 року. Серед нобеліантів поки що немає українців ані за національністю, ані за громадянством. Це зумовлено й тим, що Україна як самостійна держава існує відносно мало – з 1991 року. Натомість Україна стала батьківщиною шістьох нобелівських лауреатів. Це вчені та письменники, які народилися, навчалися, розпочинали свою діяльність або тривалий час жили, плідно працювали в Україні, але одержали Нобелівську премію, будучи громадянами інших країн. Це і видатний мікробіолог, імунолог Ілля Мечніков, сорок років життя якого пройшло в Україні, і відомий американський вчений, винахідник першого антибіотика Зельман Абрахам Ваксман, який народився у с. Нова Прилука на Вінниччині, і класик єврейської літератури Шмуель Йосеф Агнон, уродженець м. Бучач на Тернопільщині, і американський учений-економіст Саймон Сміт Кузнець, уродженець Харкова, і американський учений-хімік Роальд Гофман (Сафран), народжений у м. Золочів на Львівщині, і французький вчений-експериментатор фізики Георгій Шарпак, який народився у м. Дубровиця Рівненської області. Всі вони з теплотою згадували Україну, зокрема Р.Гофман любов до своєї батьківщини висловив так: «Україна – обітована земля мого серця».
Слід сказати, що в Україні у галузі літератури на Нобелівську премію свого часу висували таких письменників як Іван Франко, Улас Самчук, Павло Тичина, Микола Бажан, Василь Стус, але з різних причин вони її не були удостоєні. Приміром, кандидатуру Стуса у 1985 році висунув нобелівський лауреат Генріх Бьоль, але той помер 4 вересня 1985 року від тортур у таборі для в’язнів. А кандидатура померлого автора Шведською академією не розглядається.
Нагорода присуджується не за працю всього життя, а за конкретне особливе відкриття, дослідження, виданий твір, мужню миротворчу діяльність. Чітко вказується й так звана «формула присудження премії» - лише одне речення, в якому міститься оцінка напруженої інтелектуальної роботи мозку, рук і душі творця. Світлані Алексієвич премія присуджена «за поліфонічні тексти, що є монументом страждання і хоробрості в наш час».
Нобелівська лауреатка народилася 1948 року у м. Станіслав (Івано-Франківськ) у сімї білоруса та українки. Згодом їхня родина переїхала до Білорусії. З початку 2000-них Алексієвич живе у Західній Європі. Там її знають як антирадянську письменницю. Також вона одна з перших публічно критикувала окупацію Криму та політику Росії стосовно України. За словами самої письменниці, вона тридцять років пише історію «червоної утопії, «червоної людини», історію жахливого експерименту на такому величезному просторі. Головні теми – Друга світова війна, діти і жінки, війна колоніальна, Чорнобиль, розпад «червоної імперії».
В книзі «Час second-hand (кінець червоної людини)» (2013 р.) авторка розповідає про «стару» людину, про радянську свідомість. Світлана Алексієвич записувала власні роздуми та монологи, які виникли у неї під час подорожі по території колишнього Радянського Союзу протягом останнього десятиріччя.
«Час секонд-хенд – це мій діагноз нам, діагноз тому, що ми зробили за 20 років, нашому злочинному романтизмові та, як зараз вважаю, нашій мовчанці, нашій теперішній німоті та мовчанню еліти. Ми поступилися владою бандитам. Я навіть не знаю, як це назвати. Це вже навіть не політики, а такий орден тих, хто має доступ до російського пирога. Ось вони його розділили, і це такий своєрідний орден», - написала Алексієвич.
Книги Світлани Алексієвич видавали в Росії, Україні, США, Німеччині, Англії, Японії, Швеції, Китаї, Індії та інших країнах (всього 19 країнах світу).Надіємось, що чесне, живе слово нобелівської лауреатки зацікавить і наших читачів.
Категорія: Офіційно | Додав: novadoba (13.01.2016) | Автор: Алла Бубнюк
Переглядів: 458 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Copyright "Новадоба"" © 2013
Зробити безкоштовний сайт з uCoz