Статті
Меню сайту
Форма входу
Рубрики
Привітання до свят [15]
Святкуємо [79]
Офіційно [408]
Вісті з державної адміністрації [50]
Районна рада інформує [49]
Управління Пенсійного фонду інформує [25]
Районний центр зайнятості інформує [30]
З прокуратури району [44]
Міліцейський кур'єр [48]
Соціальний захист [90]
Повідомлення з РАЕС [44]
Абетка здоров'я [59]
Материнка [125]
Криниченька [38]
Добрий господар [49]
Молодіжна палітра [50]
Спорт [105]
Люди рідного краю [200]
Село і Люди [29]
Інтерв'ю до ювілею [4]
З редакційної пошти [72]
Творчість наших читачів [75]
На суботній добривечір [124]
Оголошення та реклама [21]
Пошук
Наше опитування
Як Вам наш сайт?
Всього відповідей: 206
Погода
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Вітаю Вас, novadoba · RSS 19.03.2024, 05:43

Головна » Статті » Повідомлення з РАЕС

Вапнування ґрунтів – необхідна складова успішного господарювання

Другий рік поспіль на теренах двох районів Волинської та Рівненської областей проводиться реалізація пілотного проекту щодо підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва «Розбудова сільськогосподарської діяльності Маневицького району Волинської області та Володимирецького району Рівненської області за рахунок підтримки регіональних програм покращення ґрунтів і просвітницької діяльності серед населення», який фінансується в рамках програми Європейського Союзу «Підтримка політики регіонального розвитку в Україні». Тож метою проведення Дня депутата районної ради, який відбувся 13 липня, було ознайомлення народних обранців, а також очільників громад району, інших зацікавлених осіб із втіленням проекту.
На пленарній частині із реалізацією проекту онайомив його менеджер Віталій Шпак.
Про підвищення рівня знань жителів територіальних громад району щодо меліорації кислих ґрунтів в контексті підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва розповіла заступник директора Інституту сільського господарства Західного Полісся НААН України Людмила Лукашук. Науковець зазначила, що зменшити негативний вплив потепління може проведення заходів із збереження вологи в ґрунті. Одним із таких заходів є окультурення ґрунту, в тому числі вапнування кислих ґрунтів.
Про вплив оптимізації кислотності ґрунту на ефективність вирощування сільськогосподарських культур в зоні Полісся інформував старший науковий співробітник Інституту Микола Лаврук. Підсумовуючи, доповідач зазначив, що при виробництві сільськогосподарської продукції, аби мати економічний ефект, найпершу гривню потрібно використати не на добрива чи пестициди, а саме на хімічні меліоранти у будь-якому вигляді.
Про дію вапнування на міграцію радіонуклідів з ґрунту в рослини розповіла головний інженер ґрунтознавець Рівненської філії Інституту охорони ґрунтів України Галина Крупко. Вона зазначила, що вапнування кислих ґрунтів, крім поліпшення умов росту рослин, знижує надходження радіоактивних речовин з ґрунту, зокрема вміст стронцію в картоплі й коренеплодах у 10-20 разів, у сіні бобових – у 6-8 разів, у соломі злаків – у 3-4, у зерні – у 2-4, в овочах – у 5-7, у ягодах – 4-6 разів. З метою зменшення кількості нагромадження рослинами стронцію та цезію, можна вносити не тільки вапно, а й вапняки, доломіт, мергель, сланцевий торф’яний попіл, дефекаційне багно тощо.
В обговоренні питань брали активну участь депутати райради Петро Зінчук та Микола Давидюк.
Вирішальним чинником в реалізації даного проекту стала наявність місцевих вапнякових матеріалів – вапняного шламу, що утворюється під час очищення та пом’якшення води для потреб Рівненської АЕС та знаходиться в достатній кількості на шламовідвалі атомної станції. За даними хімічного та радіологічного аналізів, токсичних та радіоактивних сполук дані відходи не містять і можуть використовуватись в різних галузях народного господарства, зокрема для розкислення та підвищення продуктивності ґрунтів. У накопичувальних ємкостях шлам має консистенцію гашеного вапна і є цілком придатним для розсіювання по полях розкидачами мінеральних добрив.
Переконатися у безпечності утвореного вапнякового шламу маневичани змогли, виїхавши безпосередньо до Рівненської АЕС, де спершу у стінах інформаційного центру «Полісся» ознайомилися із роботою атомної станції та зустрілися із начальником хімічного цеху РАЕС Анатолієм Тихомировим. Далі його заступник Іван Затірка провів оглядову екскурсію по хімічному цеху, розповів, як і для чого проходить очистка води. Інженер-технолог цеху Олеся Ярощук детально пояснила присутнім процес утворення вапняного шламу, про задіяні в цьому процесі хімічні сполуки та вміст корисних мікроелементів у його складі. Відсутність радіоактивного забруднення за допомогою дозиметра підтвердив інженер з відбору проб цеху радіаційної безпеки РАЕС Олександр Леунов.
Найпереконливішим доказом того, що вапнування дає позитивний результат для вирощування рослин, стало відвідування демонстраційного полігону державного підприємства «Дослідне господарство «Городецьке» Інституту сільського господарства Західного Полісся НААН. На одній дослідній ділянці для вирощування сільськогосподарських культур використовувався вапняковий шлам, на іншій – ні. Тож усі присутні могли спостерігати значну відмінність між посівами та позитивний вплив вапнування.
Враховуючи велику кількість кислих ґрунтів на території Маневицького району, реалізація даного проекту розкриває можливість перед господарниками покращити урожайність ґрунтів та економічну складову своєї діяльності. Значно спрощує цей процес наявність безпечного та досить дешевого (6 грн. за тонну) шламу РАЕС, який використовується у сільському господарстві Волині та Рівненщини з 2014 року.
Категорія: Повідомлення з РАЕС | Додав: novadoba (25.07.2016) | Автор: Сергій ГУСЕНКО
Переглядів: 605 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Copyright "Новадоба"" © 2013
Зробити безкоштовний сайт з uCoz