Статті
Меню сайту
Форма входу
Рубрики
Привітання до свят [15]
Святкуємо [79]
Офіційно [408]
Вісті з державної адміністрації [50]
Районна рада інформує [49]
Управління Пенсійного фонду інформує [25]
Районний центр зайнятості інформує [30]
З прокуратури району [44]
Міліцейський кур'єр [48]
Соціальний захист [90]
Повідомлення з РАЕС [44]
Абетка здоров'я [59]
Материнка [125]
Криниченька [38]
Добрий господар [49]
Молодіжна палітра [50]
Спорт [105]
Люди рідного краю [200]
Село і Люди [29]
Інтерв'ю до ювілею [4]
З редакційної пошти [72]
Творчість наших читачів [75]
На суботній добривечір [124]
Оголошення та реклама [21]
Пошук
Наше опитування
Як Вам наш сайт?
Всього відповідей: 206
Погода
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Вітаю Вас, novadoba · RSS 18.05.2024, 13:36

Головна » Статті » Абетка здоров'я

Що таке сибірка?
Сибірка – це гостра інфекційна хвороба з групи бактеріальних зоонозів, яка протікає в людини у вигляді шкірної, легеневої, кишкової і септичної форм. Свою назву хвороба дістала у зв’язку з великою спустошливою епізоотією в Сибіру у 1864-1866 роках, хоча була відомою ще Гіппократу, який дав їй назву антраксвуглина.
Збудник сибірки – відносно велика паличка - утворює спори і капсулу. Спори у зовнішньому середовищі досить стійкі, у воді зберігають життєдіяльність протягом майже 10 років, у грунті – до 100. Джерелом інфекції є хворі на сибірку травоїдні тварини - велика рогата худоба, вівці, коні, рідше олені, кози, верблюди, свині. Хворі тварини виділяють бацили сибірки з фекаліями і сечею. Механізм передачі інфекції найчастіше контактний. Можливе зараження повітряно-крапельним і аліментарним шляхом.
На Волині захворювання сибіркою людей реєструвалися у вигляді поодиноких випадків і лише в окремі роки мали місце групові захворювання, з них три випадки в Городку нашого району (1967 рік).
Інкубаційний період триває від кількох годин до 14 днів, найчастіше 2-3 дні. Головним варіантом шкірної форми сибірки є карбункульозний. Інші варіанти цієї форми (едематозний, бульозний, бешихоподібний) спостерігаються не часто. Уражаються переважно відкриті частини тіла. На місці проникнення збудника з’являється не болюча червоно-синюватого кольору пляма (макула), потім вона, супроводжуючись свербінням, проходить певні стадії розвитку, через добу перетворюється в чорний не болючий щільний струп, який нагадує вуглинку, звідки й походить назва хвороби. Навколо струпа на запальній ділянці червоного кольору висипають вторинні пухирці. Це утворення дістало назву сибіркового карбункула. Характерною діагностною ознакою є неболючість карбункула навіть при уколі голкою. Шкірна форма сибірки може ускладнитись сибірковим сепсисом. При цьому виникають тяжкий стан, менінгеальний синдром, утрата свідомості. З’являються кровотечі з носа, ясен, шлунка, крововиливи в шкіру, яка вкривається холодним потом. При легеневому варіанті розвивається специфічна пневмонія з явищами гострого набряку легень і геморагічного плевриту. Харкотиння набуває вигляду малинового желе. Кишковий варіант починається раптово, з гострого ріжучого болю в животі, з ознобом, кривавого блювання і проносу. Можлива перфорація кишок. Хворого на сибірку госпіталізують в окрему палату. Щоб запобігти сибірці в людей, необхідно не допускати захворювань сільськогосподарських тварин.
А для цього слід:
1. Попереджувати контакт тварин із зараженим грунтом, паличками сибірки в місцях скотомогильників.
2. Обов’язково спалювати трупи загиблих від сибірки тварин.
3. Щорічно проводити вакцинацію худоби у відповідності з сезонною динамікою захворювань.
4. Домогтись категоричної заборони вимушеного забою хворих тварин, реалізації м’яса чи іншої продукції без доскіпливої ветеринарно-санітарної експертизи.
Категорія: Абетка здоров'я | Додав: novadoba (20.05.2014) | Автор: Михайло Боричевський
Переглядів: 648 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Copyright "Новадоба"" © 2013
Зробити безкоштовний сайт з uCoz