Статті
Меню сайту
Форма входу
Рубрики
Привітання до свят [15]
Святкуємо [79]
Офіційно [408]
Вісті з державної адміністрації [50]
Районна рада інформує [49]
Управління Пенсійного фонду інформує [25]
Районний центр зайнятості інформує [30]
З прокуратури району [44]
Міліцейський кур'єр [48]
Соціальний захист [90]
Повідомлення з РАЕС [44]
Абетка здоров'я [59]
Материнка [125]
Криниченька [38]
Добрий господар [49]
Молодіжна палітра [50]
Спорт [105]
Люди рідного краю [200]
Село і Люди [29]
Інтерв'ю до ювілею [4]
З редакційної пошти [72]
Творчість наших читачів [75]
На суботній добривечір [124]
Оголошення та реклама [21]
Пошук
Наше опитування
Як Вам наш сайт?
Всього відповідей: 206
Погода
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Вітаю Вас, novadoba · RSS 17.05.2024, 13:04

Головна » Статті » Абетка здоров'я

Сказ – це небезпечно!
Нещасний випадок смерті від сказу, що трапився нещодавно в м. Ківерці дав привід для написання цієї статті. Чотирирічного хлопчика укусив за ногу бродячий пес. Рана загоїлася. Але через деякий час дитина раптово важко занедужала, її не могли врятувати навіть у реанімації. Під час епідеміологічного розслідування з’ясували, що спричинило біду інфікування вірусом сказу.
Що ж таке сказ? Сказ або водобоязнь – гостра інфекційна хвороба, яка розвивається внаслідок укусу або ослизнення хворою твариною. Проявляється підвищеною нервовою збудливістю, гідрофобією, паралічами, закінчується смертю хворого. Збудник сказу – нейротропний вірус - в трупах тварин зберігається до 4 місяців.
Сказом хворіють всі теплокровні тварини, але основним і резервуаром вірусу з диких є лисиці і вовки, а з домашніх собаки, коти й щурі. Зараження людини і тварин проходить при попаданні слини на пошкоджену шкіру і слизові оболонки і при укусах хворими на сказ тваринами. Із рани вірус проникає в центральну нервову та поширюється по всьому організму, в тому числі і в слинні залози.
Інкубаційний період триває від 8 до 90 днів, але буває і до 1 року. Короткий період відмічається при укусі голови, обличчя і кистей рук, довший – при укусі нижніх кінцівок. Захворювання починається з провісників, які тривають 1 -3 дні. Спочатку появляється неспокій, депресія, почуття страху, тривоги, нерідко галюцинації. Рубець в ділянці укусу червоніє, навколо нього з’являється набряк з парестезією шкіри, поновлюється біль, який супроводжується відчуттям печіння і інтенсивного свербіння. Одночасно змінюються риси обличчя, характеру і поведінки, виникає головний біль, пригнічення настрою, апатія. Порушується сон, який супроводжується жахливими сновидіннями, настає безсоння. Може підвищуватись температура тіла. Стадія збудження проявляється через 1-3 дні. Наростає неспокій, проявляються приступи судом, які починаються з болючих спазмів м’язів глотки і гортані, розладів дихання. Обличчя хворого виражає страх тривогу, зіниці розширені, наростає тахікардія. Хворі збуджені, приступи тривають кілька секунд. В стадії збудження температура підвищується до 40-41 °С, голос стає сиплим, появляється масивне слиновиділення, пітливість, по мірі розвитку хвороби наступають паралічі. Судоми слабшають, хворий заспокоюється, він може приймати їжу і пити воду. Розвивається слабість, з’являються паралічі кінцівок, порушується функція тазових органів, температура підвищується до 42 °С, смерть наступає від паралічу серця або дихального центру. Інколи зустрічаються атипічні форми сказу.
Профілактика передбачає регулювання кількості диких тварин, що є резервуаром сказу, а також в обов’язковій реєстрації собак і котів, ліквідації бездомних тварин, санітарно-ветеринарній пропаганді. Рану у людини промивають розчином мила, припікають йодом. Хірургічна обробка рани протипоказана.
Специфічна профілактика сказу при укусах хворою твариною здійснюється шляхом активної та пасивної імунізацій.
Категорія: Абетка здоров'я | Додав: novadoba (16.12.2014) | Автор: Михайло Боричевський
Переглядів: 444 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Copyright "Новадоба"" © 2013
Зробити безкоштовний сайт з uCoz