Статті
Меню сайту
Форма входу
Рубрики
Привітання до свят [15]
Святкуємо [79]
Офіційно [408]
Вісті з державної адміністрації [50]
Районна рада інформує [49]
Управління Пенсійного фонду інформує [25]
Районний центр зайнятості інформує [30]
З прокуратури району [44]
Міліцейський кур'єр [48]
Соціальний захист [90]
Повідомлення з РАЕС [44]
Абетка здоров'я [59]
Материнка [125]
Криниченька [38]
Добрий господар [49]
Молодіжна палітра [50]
Спорт [105]
Люди рідного краю [200]
Село і Люди [29]
Інтерв'ю до ювілею [4]
З редакційної пошти [72]
Творчість наших читачів [75]
На суботній добривечір [124]
Оголошення та реклама [21]
Пошук
Наше опитування
Як Вам наш сайт?
Всього відповідей: 206
Погода
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Вітаю Вас, novadoba · RSS 05.05.2024, 10:22

Головна » Статті » Добрий господар

Якість насіння – запорука врожаю


Якісний насіннєвий матеріал дає змогу без додаткових затрат забезпечити якісний ріст рослин, знизити негативний вплив бур’янів, хвороб, шкідників і на цій основі підвищити врожайність культури і якість одержуваної продукції.
Насіннєві посіви доцільно збирати в повній стиглості. Під час збирання важливо контролювати і здійснювати всі заходи, які зменшують травмування зерна. Механізм пошкодження призводить до погіршення посівних якостей. Найшкідливішими є мікро пошкодження в зоні зародка зерна, та ендосперму. На пошкоджених місцях насінини розвиваються колонії грибів, що є частою причиною їх загибелі. Травмування насіння при збиранні залежить від його вологості (оптимальна вологість для збирання 16-17%), регулювання молотильних апаратів, зокрема обертів барабана і зазору між барабаном і підбарабанням. Насіння, зібране комбайном, підлягає негайному очищенню, особливо якщо воно вологе. Затримка може призвести до самозігрівання й погіршення якості вже через 10-12 годин.
Зерно з різною вологістю має такий порядок обробки: до 14% вологості зерно вважають сухим і придатним до зберігання, до 17% - вологим і таким, що потребує підсушування, зокрема способом чергового перемішування (перекидання) чи вентилювання, понад 17% - сирим з обов’язковим висушуванням.
При підсушуванні насіння температура нагрівання не може перевищувати 40°С. Залежно від чистоти очистка насіння може бути попередня, первинна і вторинна. Попередня проводиться в разі значного засмічення більше 15%. При первинному очищенні виділяють фракцію зерна, великі і дрібні домішки. При вторинному очищенні – доводять до норм частоти встановлені стандартом, при цьому використовують стоки, гірки.
Надійність зберігання залежить від вологості і температури зерна. Пшеницю, жито, ячмінь зберігають за вологості 14-15%, овес 13-14%. Для тривалого зберігання вологість знижують на 1-2%. Насіннєве зерно зберігають насипом та в упакованому стані відповідно до вимог стандарту. Під час зберігання контролюють температуру, вологість, ураженість шкідниками й хворобами, колір, запах. Перевозять у надійній тарі, гарантуючи його якість і сортову чистоту. Транспортні засоби мають бути чисті, без сторонніх запахів і надійно захищати продукцію від зволоження.

Категорія: Добрий господар | Додав: novadoba (05.08.2014) | Автор: Володимир ЛАВРЕНЮК
Переглядів: 462 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Copyright "Новадоба"" © 2013
Зробити безкоштовний сайт з uCoz