Статті
Меню сайту
Форма входу
Рубрики
Привітання до свят [15]
Святкуємо [79]
Офіційно [408]
Вісті з державної адміністрації [50]
Районна рада інформує [49]
Управління Пенсійного фонду інформує [25]
Районний центр зайнятості інформує [30]
З прокуратури району [44]
Міліцейський кур'єр [48]
Соціальний захист [90]
Повідомлення з РАЕС [44]
Абетка здоров'я [59]
Материнка [125]
Криниченька [38]
Добрий господар [49]
Молодіжна палітра [50]
Спорт [105]
Люди рідного краю [200]
Село і Люди [29]
Інтерв'ю до ювілею [4]
З редакційної пошти [72]
Творчість наших читачів [75]
На суботній добривечір [124]
Оголошення та реклама [21]
Пошук
Наше опитування
Як Вам наш сайт?
Всього відповідей: 206
Погода
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Вітаю Вас, novadoba · RSS 19.04.2024, 18:04

Головна » Статті » Добрий господар

Вапнування грунтів – шлях до їхнього оздоровлення!
В районі продовжується реалізація проекту «Розбудова сільськогосподарської діяльності Маневицького та Володимирецького районів за рахунок підтримки регіональних програм покращення ґрунтів і просвітницької діяльності серед населення (пілотний проект)», який фанасується Європейським Союзом в рамках програми «Підтримка політики регіонального розвитку в Україні». Так, в рамках проекту на базі Маневицького центру дитячої творчості та юнацтва для учнів 5-11 класів було організовано гурткову роботу та проведення захисту науково-дослідних робіт.
Протягом першого року гуткової роботи учні НВК «Колківська ЗОШ І-ІІІ ступенів - ліцей» працюючи на навчально-дослідній ділянці проводили дослідження кислотності ґрунтів та його вплив на врожайність картоплі. Науково-дослідна робота «Дослідження кислотності ґрунтів та її вплив на врожайність картоплі», підготовлена ученицею гуртка «Юні лісівники» цієї школи-ліцею, за результатами оцінювання серед 16-ти поданих робіт, на районну шкільну олімпіаду з екології посіла І-ше місце. Це що дало право брати подальшу участь у щорічній обласній олімпіаді з екології, яка буде проведена на початку цього року
Під час дослідження на визначеній ділянці були взяті проби грунтів та проведено їх аналіз. Результати аналізів показали, що ґрунт на ділянці кислий (pH 5.0). Дослідну ділянку провапнували та порівняли врожайність картоплі на дослідній та контрольній (де вапнування не проводили) ділянках. Результати були вражаючі: з дослідної ділянки зібрали на 20% більше врожаю, що вказує на ефективність проведених заходів. На основі досліджень, були розроблені рекомендації щодо покращення родючості грунтів шлязом вапнування, адже у нашому районі велика кількість кислих або підкислених ґрунтів (за офіційними даними - понад 70%), що підтверджують результати аналізів 1500 проб грунтів, відібраних на земельних ділянках власників особистих селянських господарств 32 сільських і селищних рад Маневицького району.

Що ж потрібно знати для проведення вапнування грунтів? Кислотність ґрунту – це здатність ґрунту підкислювати ґрунтовий розчин внаслідок хімічного і фізико-хімічного складу ґрунту. Кислотність грунту має величезне значення при вирощуванні будь-яких культурних рослин.
Основними ознаками кислотності ґрунту є низька врожайності сільськогосподарських культур, а подекуди й розвиток хвороб у рослин. У кислому ґрунті інтенсивно розвиваються пагони хвоща польового, а також поширені бур'яни, стійкі до кислотності: фіалка триколірна, жовтець повзучий, біловус, щавель кінський.
Визначення кислотності грунту можна проводити різними способами:
1. Аналіз в лабораторії (результати дуже точні).
2. Карманними електронними вимірювачами кислотності та вологості.
3. Самостійний аналіз з використанням лакмусових папірців (їх можна придбати у вигляді готового набору для аналізу ґрунту).
Якщо ви не бажаєте купувати ніякі спеціальні пристосування і прилади, то, щоб хоча б приблизно зрозуміти яка кислотність ґрунту, необхідно взяти пробу ґрунту, рівномірно розподілити по скляній поверхні і полити невеликою кількістю простого 9%-ного оцту. Якщо піноутворення не буде - ґрунт лужний, якщо піни трохи — нейтральний, а якщо вона рясна — кислий.
Вапнування є найбільш ефективним способом зниження кислотності ґрунту. Вапно не відноситься до добрив, але вапнування підвищує ефективність внесених мінеральних добрив. Урожайність та біопродуктивність рослин на вапнованих і удобрених полях значно вища, ніж на удобрених, але не вапнованих.
Вапнування можна проводити різними вапняковими матеріалами. Це кар’єрні вапняки, мергелясті глини, доломіт, крейда, негашене вапно, вапнякові туфи, відходи таких виробництв, як виробництво силікатної цегли, цементне, дефекати цукрової промисловості та ін. Однак для вапнування грунтів власникам ососбистих селянських господарств та сільгосппідприємствам Маневицького району рекомендуємо використовувати вапнякові відходи ВП Рівненської АЕС, які утворюються під час очищення води. Перевагою цього матеріалу над усіма іншими – ціна (6 грн/т із завантаженням), дрібнодисперсність, вологість ( відпускається при вологості не більше 20%), якість.
Пора року для проведення вапнування значення не має. Його проводять по стерні, сіяних травах, у період передпосівного обробітку та по мерзлоталому ґрунту.
Слід також зазначити, що вапнування є протирадіаційним заходом. Воно дозволяє зменшити надходження радіонуклідів у рослини до 5 разів, що є важливим для нашого краю. Адже більша частина Маневицького району зазнала радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а також певна територія знаходиться у 30-ти кілометровій зоні Рівненської АЕС.
До речі, найбільш витривалими до кислотності є люпин, гречка, овес, жито, бруква, картопля, гарбузи, морква. На сильно кислих ґрунтах, навіть після вапнування їх слід вирощувати у перший та другий рік. На третій та четвертий роки варто включити у сівозміну найбільш чутливі до кислотності культури: вику, пшеницю, кукурудзу, горох, кабачок, буряки, огірки, помідори, цибулю.
Сподіваємось, що наші рекомендації допоможуть вам у вирішенні проблем вирощування сільськогосподарських культур, боротьбі з кислотністю ґрунту, і, як наслідок, збільшаться врожаї на ваших полях та городах.
Категорія: Добрий господар | Додав: novadoba (27.01.2016) | Автор: Ольга Світач
Переглядів: 452 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Copyright "Новадоба"" © 2013
Зробити безкоштовний сайт з uCoz