Статті
Меню сайту
Форма входу
Рубрики
Привітання до свят [15]
Святкуємо [79]
Офіційно [408]
Вісті з державної адміністрації [50]
Районна рада інформує [49]
Управління Пенсійного фонду інформує [25]
Районний центр зайнятості інформує [30]
З прокуратури району [44]
Міліцейський кур'єр [48]
Соціальний захист [90]
Повідомлення з РАЕС [44]
Абетка здоров'я [59]
Материнка [125]
Криниченька [38]
Добрий господар [49]
Молодіжна палітра [50]
Спорт [105]
Люди рідного краю [200]
Село і Люди [29]
Інтерв'ю до ювілею [4]
З редакційної пошти [72]
Творчість наших читачів [75]
На суботній добривечір [124]
Оголошення та реклама [21]
Пошук
Наше опитування
Як Вам наш сайт?
Всього відповідей: 206
Погода
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Вітаю Вас, novadoba · RSS 24.04.2024, 03:11

Головна » Статті » На суботній добривечір

Десять днів на святій землі


Музеї Ізраїлю

Для мене, як музейного працівника, цікаво було відвідати музеї Ізраїлю. Відразу зауважу що музеї в Ізраїлі мають надійну державну та спонсорську підтримку. Національний музей Держави Ізраїль - один із провідних музеїв археології й мистецтва у світі. Музей володіє однією з найбільших археологічних колекцій у світі, понад 500 тисяч експонатів. Особливо цікаво було оглянути макет Єрусалима часів Другого Храму, в якому відтворена топографія й архітектурний характер міста, яким воно було у 66 році н.е.
У музеї регулярно проводяться виставки, в т.ч. і виїзні виставки експонатів з інших музеїв світу, організуються лекції, перегляди стрічок, концерти, майстер-класи, конкурси і фестивалі. Дирекція музею нас зустріла привітно і показала нам експонати, які пересічні відвідувачі побачити не зможуть, в свою чергу фонди найбільшого музею в світі поповнилися сувенірами з України та Волинського Полісся.
Музей історії Єрусалиму розташований в Старому місті, прямо на території Цитаделі Давида. Головний вхід в Цитадель знаходиться неподалік від Яффських воріт, які ведуть у Старе місто. Це місце досить популярне серед туристів, оскільки дозволяє простежити історію Єрусалиму, довгу і насичену подіями. Вежа Давида в Єрусалимі – це музей, розташований у стародавній фортеці. Експозиція розповідає про всі етапи розвитку міста, починаючи з подій 4000-річної давнини. Містить у собі моделі, ілюстрації, інтерактивні мультимедійні експонати. Відкривається відмінна панорама на Старе місто й нові райони Єрусалима.
Визначною пам'яткою Єрусалима є гора Герцля, де розташований національний цвинтар Ізраїлю та ховають військових і видатних діячів країни, а також знаходиться знаменитий меморіальний музей Яд Ва-Шем (музей Холокосту), який заснований в 1953 року, відповідно до закону, ухваленого Кнесетом.
Комплекс «Яд Ва-Шем», в якому проходили лекційні заняття, а також міжнвродна наукова конференція, розташований біля підніжжя пагорба Герцлья на Пагорбі Пам'яті в Єрусалимі. Розмір комплексу — 180 000 м. кв. В музеї історії Голокосту відображені історичні події, що відбувалися в Європі після того, як нацисти прийшли до влади в Німеччині, та доля євреїв під нацистським режимом в окупованих країнах. Теми експозиції включають гетто, табори смерті, масові знищення, Єврейський рух, повстання в гетто, партизанську боротьбу (зокрема, і на території нашого району в урочищі Кухів Груд), а також таємну імміграцію в Палестину. Зал Імен увічнює пам'ять про мільйони жертв Катастрофи на Сторінках Свідоцтва, заповнених близькими і рідними.
Долина знищених громад являє собою штучно створений кам'яний лабіринт, стіни якого складені з високих скалообразних блоків, на відшліфованому боці кожного висічено назву країни і тих місць, де були знищені єврейські громади. Серед п’яти тисяч назв на Стіні Памяті викарбувані назви загиблих єврейських громад населених пунктів Маневич, Чорторийська, Колок, Троянівки, Четвертні, Лишнівки. Хвилиною памяті ми вшанували загиблих земляків, а до підніжжя Стели лягли живі квіти.
Увіковічнення пам'яті Праведників народів світу, тобто неєвреїв, які рятували євреїв під час Голокосту, ризикуючи життям, присутнє по всьому меморіальному комплексі. До Стіни пам'яті веде алея, названа Алеєю праведників народів світу, яка переходить в Сад праведників. Під кожним з дерев на Алеї і в Саду є табличка з ім'ям і прізвищем кожного з рятівників і назвою країни, в якій він здійснив свій подвиг. Серед тисячі праведників ми віднайшли табличку з іменем Ісаака Федоровича Гнатюка. Вклонившись, ми поклали квіти відважному нашому земляку.
Музей Мистецтв включає в себе постійні і тимчасові виставки творів мистецтва, створених в таборах і гетто під час і після Катастрофи . Особливе місце займає Дитячий Меморіал як пам'ять про півтора мільйона єврейських дітей, знищених нацистами.
На комплексі також розміщено ряд меморіальних пам'ятників (таких як Дитячий меморіал та Зала Пам'яті), різних скульптур, пам'ятних знаків просто неба (наприклад, Долина Спільнот), синагога, архів, дослідницький інститут, бібліотека, видавничий та навчальний центр, міжнародна школа вивчення Голокосту.
В архіві знаходяться Меморіальні книги, підготовлені побратимами загиблих з різних громад, та списки жертв Голокосту, зібрані в країнах Західної Європи. Дуже зворушливо було потримати меморіальні книги з Троянівки, Маневич, де відображена історія того періоду, в деталях описано життя нашого краю.
В Єрусалимі ми також побачили одне з чудес інженерного мистецтва - тунель Хізкіягу. Цей унікальний тунель був пробитий у скелі 2700 років тому. Виявили його лише в 1838 році. Він досі служить і подає воду з джерела Гіон у водойму Шилоах у Східному Єрусалимі.
Ринок і харчування
Щоб відчути ритм життя місцевого населення, ми побували в четвер на ринку Махане Єгуда в Єрусалимі, а в п'ятницю - в Тель-Авіві на Блошиному ринку та на ринку Кармель.
На ринках торговці пропонують свіжі фрукти й овочі, хлібобулочні вироби, рибу, м'ясо, сири, горіхи, насіння та спеції, вина й лікери, одяг і взуття, посуд, текстиль і юдаїку. Тут є все, починаючи від дрібниць життя, екзотичних фруктів, овочів і солодощів до російських продуктів. З усіх боків вигукують ціни, торгуються, пропонують фаляфель і шаурму, тут же є сік-бари, кафе та м'ясні ресторани, для мене най екзотичнішим було смакування плодами кактуса та свіжими цитрусовими (до речі, свіжі мандарини на нашу ціну вартували дві гривні п’ятдесят копійок).
Але хотів би наголосити, що будь-якому гурману, який подорожує до Ізраїлю, варто враховувати особливості іудейської релігії. Кашрут (релігійні норми іудаїзму) не дозволяють вживати свинину, морепродукти. Винятком є страви із деяких видів риб (за правилами, така риба має бути із лускою). Молочні та м'ясні страви готуються та подаються окремо. Не дозволяється вживати м'ясо непарнокопитних та гризунів. За правилами кошерна їжа (яка відповідає правилам іудаїзму) має бути в усіх ресторанах. Кошерні ресторани у свою чергу діляться на м'ясні та молочні.
На моє запитання про поширені страви, більшість відповідали що це є страва джахнун. Її готують переважно вдома на шабат (в Іудаїзмі сьомий день тижня, в який Тора велить утриматися від роботи). Джахнун – це ковбаски, запечені в тісті. Подають їх зі свіжими натертими помідорами.
А також є хамін - дуже смачна страва. Цю страву починають готувати перед настанням шабату, в п’ятницю до 19 або 20 вечора. Впродовж п’ятниці і всю суботу страва вариться на маленькому вогні. В сам шабат запалювати вогонь заборонено.
Сніданки в Ізраїлі дещо схожі на українські. Тут традиційно подають смажене яйце або омлет із кількома маленькими салатами та сиром.
На перші страви в цій країні нас пригощали бульйоном та домашньою локшиною. Із м'ясних страв ми посмакували форшмаком. Ця дивна назва перекладається як "передчуття" і подається як холодна закуска. Форшмак – це паштет із фаршу оселедця, який зазвичай намазують на хліб. Ізраїльтяни називають її універсальною стравою на всі випадки життя.
Пригощали нас в Ізраїлі також вінегретом, смаженими кабачками, оладками "латкес" зі шкварками і смаженою цибулею. Кугель – локшина із гусячим жиром, залита збитими яйцями. Картопляні драники, тут називають "бульбелаткес".
Про солодощі можна говорити довго та смачно. В Ізраїлі очі розбігаються від розмаїття цієї смакоти. Улюблені солодощі майже всіх ізраїльських дітей – крембо. На круглому печиві – тонкий шар шоколаду, а зверху – легкий крем.
На ізраїльських ринках можна купити екзотичний плід кактусу – сабрес. Хоч він і колючий, зате дуже солодкий всередині. Дуже часто ізраїльських дітей порівнюють з цим плодом. Це свідчить про неприступний зовнішній вигляд, зате "солодку" серединку.
Категорія: На суботній добривечір | Додав: novadoba (09.04.2014) | Автор: Петро Хомич
Переглядів: 445 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Copyright "Новадоба"" © 2013
Зробити безкоштовний сайт з uCoz