Статті
Меню сайту
Форма входу
Рубрики
Привітання до свят [15]
Святкуємо [79]
Офіційно [408]
Вісті з державної адміністрації [50]
Районна рада інформує [49]
Управління Пенсійного фонду інформує [25]
Районний центр зайнятості інформує [30]
З прокуратури району [44]
Міліцейський кур'єр [48]
Соціальний захист [90]
Повідомлення з РАЕС [44]
Абетка здоров'я [59]
Материнка [125]
Криниченька [38]
Добрий господар [49]
Молодіжна палітра [50]
Спорт [105]
Люди рідного краю [200]
Село і Люди [29]
Інтерв'ю до ювілею [4]
З редакційної пошти [72]
Творчість наших читачів [75]
На суботній добривечір [124]
Оголошення та реклама [21]
Пошук
Наше опитування
Як Вам наш сайт?
Всього відповідей: 206
Погода
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Вітаю Вас, novadoba · RSS 29.03.2024, 11:30

Головна » Статті » Районний центр зайнятості інформує

ЗМІНИ ДО КОМПЕНСАЦІЇ ЄДИНОГО СОЦІАЛЬНОГО ВНЕСКУ
В травні 2013 року набув чинності Порядок компенсації роботодавцям витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2013 №347, яким вперше впроваджено механізм 100% компенсації роботодавцям витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування при працевлаштуванні безробітних осіб на нові робочі місця.
26 вересня 2014 року набули чинності зміни до Порядку компенсації роботодавцям витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування «Зміни, що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 15.04.2013р. № 347 затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 року № 437, відповідно до яких розширено перелік пріоритетних видів економічної діяльності для створення нових робочих місць суб’єктами малого підприємництва, які можуть підпадати під компенсацію єдиного внеску.
Законом України "Про зайнятість населення" визначено, що нове робоче місце – це робоче місце, яке створене у зв'язку із створенням нового суб'єкта господарювання або збільшенням штатної чисельності працівників за умови відсутності скорочення (зменшення) середньомісячної чисельності за попередні 12 місяців, а також створене шляхом модернізації або зміни технології виробництва, що потребують нових знань, навичок та вмінь працівника.
Для працевлаштування громадян, які недостатньо конкурентоспроможні на ринку праці роботодавцю, який працевлаштовує на нове робоче місце таких громадян, та громадян, яким надано статус безробітного, за направленням державної служби зайнятості, строком не менше ніж на два роки щомісяця компенсуються фактичні витрати у розмірі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за відповідну особу за місяць, за який він сплачений.
Єдиний внесок для підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців, суб’єктів малого підприємництва встановлюється у відсотках відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності.
Основні положення статті 26 Закону:
Роботодавцю, який:
- працевлаштовує на нове робоче місце громадян, зазначених у частині першій статті 14 Закону України «Про зайнятість населення» (крім 15 – ти річних громадян);
- та яким надано статус безробітного;
- за направленням ЦЗ;
- строком не менше ніж на два роки
щомісяця компенсуються фактичні витрати у розмірі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за відповідну особу за місяць, за який він сплачений.
Основні положення статті 27 Закону:
Суб’єкти малого підприємства, які:
- здійснюють свою діяльність у КВЕДах, які визначені Постановою №347 як пріоритетні види економічної діяльності та зі змінами пріоритетних видів діяльності затверджених постановою КМУ від 10.09.2014 № 437;
- працевлаштовують на нові робочі місця за направленням центру зайнятості безробітних строком не менше ніж на два роки;
можуть розраховувати на щомісячну (протягом року) компенсацію фактичних витрат у розмірі єдиного внеску.
Серед пріоритетних видів економічної діяльності - діяльність у сферах сільського господарства, лісового та рибного господарства, переробної промисловості, будівництва, транспорту та ремонту автотранспортних засобів, деяких видах оптової та роздрібної торгівлі, діяльність у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування, у сфері мистецтва, спорту та відпочинку та надання інших видів послуг.
Протягом останніх років більшість нових робочих місць створюється у малому бізнесі. Тому законодавством передбачено, що суб'єкти малого підприємництва (як малі підприємства, так і фізичні особи-підприємці) можуть також скористатись можливістю отримати відшкодування фактичних витрат на сплату єдиного соціального внеску, якщо вони створюватимуть нові робочі місця в пріоритетних видах економічної діяльності. При цьому відсутня вимога щодо працевлаштування на нові робочі місця тільки безробітних громадян, що потребують додаткового соціального захисту.
Компенсація виплачується протягом одного року з дня працевлаштування особи за рахунок коштів, передбачених у бюджеті Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, коштів Державного бюджету України для забезпечення молоді, яка здобула професійно-технічну або вищу освіту, першим робочим місцем за отриманою професією (спеціальністю) та Фонду соціального захисту інвалідів (у разі працевлаштування інваліда, який зареєстрований в установленому порядку як безробітний, але якому відповідно до законодавства допомога по безробіттю не призначається), у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку.
У разі звільнення працівника, за якого виплачувалась компенсація, з ініціативи роботодавця або за згодою сторін до закінчення дворічного строку сума виплачених коштів повертається роботодавцем в повному обсязі до бюджету Фонду, або на його робоче місце за направленням служби зайнятості працевлаштовується інший зареєстрований безробітний. У такому випадку тривалість виплати компенсації та строк працевлаштування обчислюються сумарно.
Компенсацію не можуть отримати роботодавці, які мають заборгованість із сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, визнані банкрутами або стосовно яких порушено справу про банкрутство.
Отримання 100% компенсації єдиного соціального внеску протягом року для роботодавця - це фінансова зацікавленість у створенні нового робочого місця, а для безробітного – реальна можливість працевлаштування.
Консультації з питань отримання компенсації роботодавцям витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування можна отримати у відділі взаємодії з роботодавцями Маневицького районного центру зайнятості (каб.№ 6) або за телефоном 2-28-38.
Категорія: Районний центр зайнятості інформує | Додав: novadoba (14.10.2014)
Переглядів: 503 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Copyright "Новадоба"" © 2013
Зробити безкоштовний сайт з uCoz